Kiedy potrzeba egzorcysty
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Kiedy potrzeba egzorcysty

Mają nadprzyrodzoną siłę, wydają nieprawdopodobne dźwięki, czują wstręt do symboli religijnych, czasem mówią obcymi językami...... tak ujawnia się zniewolenie przez ducha zła.
O egzorcyzmach słuchali uczestnicy spotkania z ks. dr Franciszkiem Płonką- egzorcystą Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Duchowny wyjaśniał skąd biorą się opętania, czego należy unikać. Przytaczał także przypadki z jakimi przyszło mu się zetknąć.
-Kiedyś miałem przypadek chłopca, który w czasie jednej z oaz organizowanych w Cieszynie zaczął przeklinać w jej czasie. Kiedy przyjechał do mnie z opiekunem, okazał się spokojnym, miłym, grzecznych młodzieńcem. Po rozmowie z nim przystąpiłem do modlitwy i zapytałem go -"Czy wyrzekasz się grzechu i wszystkich spraw jego?". Na to on z wrzaskiem tak nieprawdopodobnym odpowiedział mi: "Nie! I nigdy się go nie wyrzeknę!". Przygarnąłem go do siebie i powiedziałem, że nie mam wątpliwości, że nie on to powiedział. On nie był w stanie wydobyć w sposób naturalny takiego głosu z siebie. Jak przygarnąłem go do siebie i poprosiłem, aby wyrzekł się, powiedział "Tak, wyrzekam się" . Gdyby uzależnienie (od ducha zła) było bardzo mocne- on nie potrafiłby powiedzieć, że się wyrzeka. Opętanie jest najwyższą formą zniewolenia ducha zła. Człowiek nie jest w stanie panować nad swoimi odruchami - wyjaśniał ks. Franciszek Płonka.
Ksiądz Franciszek Płonka wyjaśnił też czym różni się woda święcona od egzorcyzmowanej. -Egzorcyzmowana woda jest wodą święconą, ale wzmocniona jest trzema modlitwami egzorcyzmów. Do takiej wody dosypuje się poświęconą sól.
M.in. to spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu Nauki organizowanego w czasie Dni Otwartych VIII LO w Bielsku-Białej.  Zainteresowanie programem było ogromne.
- W naszym Festiwalu Nauki wzięło udział około 400 gimnazjalistów z prawie 30 szkół, w większości z terenu powiatu bielskiego, ale z Bialska-Białej również. Największym zainteresowaniem cieszył się wykład ks. dr Franciszka Płonki. Poza nim oblegane były również zajęcia ruchowe w tym Zumba, czy wykład na temat absurdów PRL-u, a także wykłady związane z podróżami - podsumowuje rzeczniczka szkoły, Marta Zdanowska.

Posłuchaj audycji:



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: