Dzisiaj jest:21 maja
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Przeboje Non Stop Wiadomości z Twojego regionu!

arrow Ewelina Kroczek

Szafa Grająca

Ewelina Kroczek

Wiadomości powiat żywiecki

Usuwajcie zalegający na dachach śnieg! Usuwajcie zalegający na dachach śnieg! data: 11:09, 20.02.2012 autor: Agnieszka Wykręt W niedzielę żywiecka straż pożarna wyjechała dwa razy do zawalonych dachów, które zapadły się pod naporem dużej ilości ciężkiego śniegu.
W Nieledwi zawalił się dach na budynku mieszkalnym. W chwili zawalenia się dach w domu znajdowały się trzy osoby, które opuściły obiekt przed przybyciem jednostek straży pożarnych. Ratownicy przystąpili do rozbiórki uszkodzonej konstrukcji dachu oraz usunęli śnieg ze stropu budynku. Budynek zabezpieczono na całej powierzchni stropu prowizorycznie plandeką foliową dostarczoną przez Urząd Gminy. Mieszkańcy z uszkodzonego budynku znaleźli schronienie u swoich rodzin. Ewakuację drobnego sprzętu gospodarczego przeprowadzili strażacy.

W miejscowości Przyborów pod naporem śniegu zawalił się dach na niezamieszkałym budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia część dachu budynku znajdowała się na drodze gminnej, pozostała część leżała wokół budynku. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu pomieszczeń budynku, usunięciu części dachu z drogi gminnej a następnie na pracach rozbiórkowych grożącej zawaleniem pozostałej części budynku gospodarczego.

Śnieg na dachu to zimą zjawisko powszechne, praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów na dużych obiektach typu centra handlowe, magazyny itp. Jeśli
administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych, hal wystawienniczych. Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Zwracamy się z apelem nie tylko do właścicieli, zarządców i administratorów obiektów użyteczności publicznej ale również do osób prywatnych – dokonajcie przeglądu w swoich domach konstrukcji dachowych i usuwajcie zalegający ciężki śnieg z dachu zanim dojdzie do nieszczęścia lub tragedii. W
ubiegłą niedzielę w powiecie żywieckim zawaliły się dwa dachy. Na szczęście nie doszło do tragedii. Zawsze lepiej zapobiegać takim zdarzeniom niż je później likwidować.
Galeria:

+ Dodaj Komentarz Komentarze:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Komentarzy brak!