Radioaktywność pod kontrolą

Jakub Goliasz i Sylwester Sobkowicz, studenci ostatniego semestru studiów inżynierskich na kierunku informatyka bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, skonstruowali stację pomiarową do badania poziomu promieniowania jonizującego w powietrzu. Wyniki będą powszechnie dostępne w Internecie.

Sercem urządzenia pozostaje dobrze znany licznik Geigera, służący do wykrywania emisji promieniowania jądrowego, wyposażony jednak w profesjonalną lampę. Dokładnie taką samą, jakie w swoich urządzeniach wykorzystuje Państwowa Agencja Atomistyki.

– Podstawowym naszym założeniem było udostępnianie wyników każdemu, kto tylko sobie tego zażyczy. Uznaliśmy, że społeczne poczucie bezpieczeństwa w sferze promieniowania jądrowego to sprawa wymagająca pełnej jawności. To naszym zdaniem także dobra droga do przybliżenia tematyki radioaktywności, jako dziedziny będącej elementem środowiska naturalnego. Nierzadko bowiem przyczyną wzrostu promieniowania jest zanieczyszczenie powietrza, np. produktami spalania węgla – tłumaczy Jakub Goliasz.

Sprawa Fukushimy uzmysłowiła mu, jak ważne są niezależne projekty dokonujące pomiarów poziomu promieniowania. Dlatego narodził się pomysł stworzenia ogólnopolskiej sieci dziesięciu stacji pomiarowych do badania poziomu radioaktywności w powietrzu, których wyniki byłyby powszechnie udostępniane.

Centrum systemu zlokalizowane jest w Bielsku-Białej, stacje będą pracować nieprzerwanie, zaś wyniki analiz przesyłane będą do serwera głównego co 10 minut i w tym rytmie efekt widoczny będzie na stronie internetowej. Oprócz tego dla każdego będą dostępne – nieodpłatnie – archiwalne wyniki, które będzie można pobrać i przetworzyć.

Pierwsza stacja jest na ukończeniu. Stanie na bielskich Błoniach na dachu Akademii Techniczno-Humanistycznej. Podłączona zostanie do jednego z wydajnych serwerów ATH, który w przyszłości ma obsługiwać także pozostałe stacje. Strona udostępniająca wyniki będzie gotowa w pierwszych miesiącach przyszłego roku, pojawi się także aplikacja mobilna. Jakub Goliasz i Sylwester Sobkowicz liczą, że następne stacje systemu będą podłączane w kolejnych miesiącach.


NET

 

Źródło: Kurier Radia BIELSKO, 14 listopada 2013

Powrót do Strony Głównej